Postav sa, my ťa zaradíme!

Autor: Dagmar Kováčová | 26.4.2016 o 11:38 | (upravené 26.4.2016 o 17:09) Karma článku: 2,94 | Prečítané:  801x

Slobodná vôla je, vraj, najväčší dar, ktorý má každý z nás. Stále sa však znova a znova presviedčam o tom, že skôr či neskôr ťa aj tak dotlačia tam, kam chcú oni. A na tvojej voľbe viac vôbec nezáleží.

„...možná to nevidíš, ale oni budujou imperium...“ (Revolta)

1. FACEBOOK VS. BLACKBERRY VS. POUŽÍVATELIA

„- Removal of Blackberry Hub entries related to Facebook

- Removal of Facebook contacts from your device

- Removal of Facebook calendar entries on your device“

Páni z RIM majú asi dobrý zmysel pre humor, keď toto všetko označili ako "new features" v najnovšom "update" facebookovej aplikácie pre platformu Blackberry OS 10. Aby ste správne pochopili moje rozhorčenie a dostala som "nečernicárov" do obrazu - vysvetlím.

Pred viac ako mesiacom sa na internete objavili správy o tom, že  facebooková aplikácia pre zariadenia s černicou končí a nahradí ju len browserové zobrazenie. To v praxi znamená žiadne notifikácie, žiaden Messenger, iba 40MB odkaz, ktorý ťa prenesie do prehliadača. A dôvod? Facebook sa rozhodol, že používatelia Blackberry nie sú pre neho dostatočne zaujímaví a privátne API udelil len iOs-u a Android-u.

A ja si teraz kladiem otázku, či mi pán Zuckerberg zaplatí nový mobil, aby som jeho aplikáciu mohla používať.

Tí sčítanejší možno už počuli o veľkých finančných problémoch, ktoré Blackberry má a myslím, že strata kľúčovej mobilnej aplikácie znamená pre Kanaďanov už len ďalší, možno posledný, klinec do rakvy. Kto si predsa v dnešnej dobe kúpi mobil za štyri stovky bez "modrej aplikácie"? Tak sa zdá, že niekto chce nechať len ľavú alebo pravú stranu a nič medzi tým. Tak iOS alebo Android? Rýchlo, kým si môžete vybrať aspoň z dvoch možností!

Na obranu Facebooku, aj keď asi iba v úvodzovkách, sa dá uviesť skutočnosť, že samotné Blackberry urobilo prehlásenie, že s podporou OS 10 končí. Tu by som ale pre porovnanie uviedla Windows XP, ktorý svoju podporu od Microsoftu stratil už pred vyše dvoma rokmi, no podporu kľúčových aplikácií nie. Tí, čo ešte máte na nejakom tom počítači staré XP-čko, asi by sa vám tiež nepáčilo keby vám prestala fungovať taká Mozilla, všakže? 

„It's free and always will be.“ – to je heslo, ktorým sa Facebook statočne búcha do pŕs na login obrazovke. Ja ale nejako neviem. Zaplatiť 3 eurá za Messenger od tretej strany, aby som vôbec nejaký mohla používať mi moc ako "free" nepríde. Ale som na vás hrdá pán Zuckerberg, je dobré, že ste pre "všetkých" zadarmo!

A ja teraz už len čakám kedy prídem do Orange-u a tam mi tetuška milým tónom oznámi: „Nooo, viete, keď chcete aj naďalej telefonovať v našej sieti, musíte si kúpiť iPhone, na inom mobile vám to už nepôjde!“

2. OKNÁ, OKNÁ, OKNÁ...VŠADE SAMÉ OKNÁ!

No schválne! Na akom desktope teraz čítate tento blog? Vsadím sa viac ako na 90%, že je to OS od Microsoftu. To totiž vyplynulo z môjho mini prieskumu možností, ktoré súčasný zákazník pri kúpe nového notebooku má. Ak máte teda radi veci v presných číslach, pár ich pre vás mám.

Ako prvú som navštívila stránku s malým zeleným mimozemšťanom. Predajca má vo svojej súčasnej ponuke 2243 notebookov. Ak však patríte medzi hejterov "okien" ako ja, moc vás nepoteším. Bez akéhokoľvek OS alebo s tučniakom od Linuxu máte totiž na výber z toho všetkého len 86 kúskov. Samozrejme, je tu ešte možnosť buchnúť sa trochu po vrecku a kúpiť si niečo od Applu, konkrétne možnosť tridsiatich zariadení. Windows má predinštalovaných takmer 95%.

Na ďalšiu v poradí som klikla na stránku NAY elektrodomu. Výsledky sa veľmi nelíšili, Windows opäť zvíťazil na plnej čiare s 89%. Zo všetkých 233 notebookov v ponuke ich bolo bez OS len 9 a zvyšok tvorilo 16 "jabĺčok".

Pri tretej stránke som nedúfala v žiadnu prevratnú zmenu. Číslo tri ale pôsobí krajšie, a tak som sa vybrala ešte na doménu TPD.SK. Tam predávali 298 notebookov z čoho na 290 bol predinštalovaný Windows (97,3%). Len 8 notebookov teda bolo s ľubovoľnou voľbou OS. "Jablká" sa tu kúpiť nedajú.

A načo bol tento môj mini výskum, o ktorom som už dopredu vedela ako dopadne, dobrý? Keď sa tak zamyslím, tak asi len na to, aby mi spôsobil vrásky na čele. Neviem totiž ako si budem vyberať nový notebook, keď sa môj štvorročný chudáčik poberie do dôchodku. Microsoft je gigant, o tom niet pochýb, ale naozaj nám ho musia takto nasilu nútiť? Prečo nemôžem prísť do obchodu a povedať si „chcem tento a tento konkrétny notebook, ibaže bez predinštalovaného Windowsu?“ Takto som dokopaná k zaplateniu za niečo, o čo nemám záujem. A potom že prečo sa Bill tak dobre nabalil!

3. HD NA CRT? PREČO NIE!

Aké bolo moje prekvapenie, keď som si na Skylinku pred nedávnom zapla DAJTO s tým, že si idem pozrieť zápas La ligy a zistila, že miesto futbalu mám už len čierno čiernu obrazovku. Klame ma zrak, či sa mi opäť pokazil televízor? Nie, nie! To sa len súdruhovia rozhodli, že TV stanice DOMA a DAJTO si od marca pozrieme v HD kvalite. Len v HD kvalite.

Hovorím si, prečo nie! Idem si teda naladiť HD! Televízor mám celkom nový, HD prijímač tiež, takže sa odteraz na svojho Ronalda môžem aspoň pozerať vo vysokom rozlíšení!

Čo si o tom však myslí môj dedko, ktorý má vo svojej obývačke starý CRT televízor a satelitný prijímač, ktorý dokáže vysielať len SD? Ten si toho futbalu na DAJTE už veru veľa neužije.

A tak sa po povinnej digitalizácii spred 5 rokov naše peňaženky opäť môžu potešiť, pretože si musíme povinne zakúpiť HD prijímač. Do konca roka už si na starom prijímači totiž nepozrieme ani jednu slovenskú televíznu stanicu.

Nebránim technologickému pokroku, práve naopak. Ale naozaj je nutné nedať ľuďom na výber inú možnosť? Naozaj ich je treba donútiť vyhadzovať staré a funkčné veci, len aby mali všetko pod kompletnou digitálnou kontrolou?

4. ELEKTRONIZÁCIA NAŠA NAJDRAHŠIA!

Pred pár dňami za mnou prišla moja mamka s požiadavkou, aby som jej založila e-mailovú adresu. Keď som sa jej spýtala na dôvod, prečo ju potrebuje, rozčúlene mi vysvetlila, že vo firme, kde pracuje, zaviedli elektronickú výplatnú pásku. Znamená to, že zamestnanec, ktorý si do konca roka nenahlási mail, môže na svoju výplatnú pásku zabudnúť. Papierovú už viac nedostane.

Keď som sa s ňou začala na túto tému rozprávať viac, zistila som, že to nie je prvýkrát, čo bola takto nútená k elektronizácii. Asi rok dozadu sa o podobnú vec pokúšal aj mobilný operátor Orange, ktorý si až na tretiu osobnú návštevu dal vysvetliť, že o elektronickú faktúru nemá záujem. S rovnakým problémom sa k "oranžovému operátorovi" musela vybrať aj moja babka, nakoľko nielenže nemá ani šajnu ako funguje internetbanking, ale nevlastní ani počítač, cez ktorý by elektronickú faktúru mohla platiť. Orange síce nakoniec ustúpil, no uvidíme ako dlho potrvá, kým si rázne povie, že už viac v "stredoveku" žiť nebude.  

Len pre poriadok, rozhodne nie som proti elektronizácii! Keby to bolo na mne, už dávno by sme elektronicky riešili aj voľby. Minimálne by sa ušetrilo kvantum papiera a možno aj zvýšila účasť. Treba si v tejto súvislosti ale uvedomiť jednu zásadnú vec. Pre mňa elektronizácia nie je problém, pre vás možno tiež nie, no čo staršie ročníky? Rozhodne sa doposiaľ nedá hovoriť o tom, žeby počítač bol súčasťou života každého z nás. Generačná výmena jednoducho ešte nenastala. Prečo teda nútime túto "papierovú generáciu" plávať vo vodách, ktoré sú pre nich úplne neznáme? Naozaj už nemôžeme tých pár desiatok rokov počkať a pre zatiaľ ponechať obe možnosti?

zdroje:
http://blackberryczech.cz/2016/facebook-odmitl-udelit-blackberry-pristup-ke-svemu-api-kanadane-se-pokousi-najit-alternativu/
http://blackberryczech.cz/2016/aplikace-facebook-pro-blackberry-10-konci-k-poslednimu-breznu/
https://www.alza.sk/
http://www.nay.sk/
http://www.tpd.sk/
http://www.zive.sk/clanok/112761/skylink-nemate-hd-prijimac-od-dnes-nebudete-moct-sledovat-dajto-a-doma

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?